O plachetnici a jak to chodí

12.02.2020

Zde se dočtete s jakou lodí se můžeme spolu vydat na moře a co všechno k tomu budeme potřebovat. Je na vás jak si dovolenou naplánujete, vy víte co chcete a já vím jak vám to splním. Omezením nám jsou v podstatě pouze předpisy, zdravý rozum a počasí.

Bavaria Cruiser
Bavaria Cruiser

Jedna z prvních záležitostí, kterou budeme spolu řešit je, jakou lodí poplujeme. Toto je závislé zejména na počtu lidí, kteří budou na palubě a jaký typ plavby byste chtěli absolvovat - rekreační, či sportovní. Nemalé kritérium je také cena nájmu lodě, ta je přímo úměrná velikosti vašeho konta, požadovaném komfortu a příplatkové výbavy.

Bavaria Cruiser - salonek
Bavaria Cruiser - salonek
Kajuta s postelí
Kajuta s postelí

Obecně se jedná o jednostěžňovou loď s hlavní a kosatkovou plachtou, s délkou 11-15m, se 3-4 dvoulůžkovými kajutami, 1-2 koupelny, salonek s rozkládací pohovkou, plně vybavená kuchyň, venkovní prostor s posezením, audiosoustava, wifi. Lodí je nespočet typů a provedení, takže je z čeho vybírat.

Slečna na boardu
Slečna na boardu

Po prvotní schůzce bychom měli mít jasno v jakém termínu se vypluje a kolik nás bude. Je dobré si říct co byste chtěli vidět a prožít. Děti na palubě nejsou problém, pokud je zvládáte důkladně obstarat. Mějte prosím na vědomí, že i vy jste součástí posádky, podílíte se tedy také na ovládání a pomocných činnostech, zejména při kotvení a vyvazování. Žádný strach, vše si ukážeme a vysvětlíme před vyplutím.

Vnitřní uspořádání 6+2
Vnitřní uspořádání 6+2

Nejen večírky a koupání

Drink pro dobrou náladu
Drink pro dobrou náladu

Zjednodušený obvyklý průběh dovolené:

Dovolená na lodi je o zážitcích, plavbě, koupání, hodování, odpočinku, popíjení...ale také trochu i o zajištění potřeb posádky. Zejména, pokud nepreferujete striktně stravování v restauracích, je na lodi plně vybavená kuchyň se vším, co je k tomu potřeba pro chystání plnohodnotné stravy po celý pobyt. Pokud tedy nenajmete ještě kuchaře, je dobré si rozdělit službu i v přípravě stravy. Máte možnost vařit celá jídla, nebo použít polotovary, což ušetří nějaký čas. Je běžné zásobit se potravinami a nápoji při nalodění na celý týden s možností vždy někde po trase doplit zásoby.
Samozřejmostí je popíjění a konzumace alkoholických nápojů - víno a rum je základní, skoro povinná výbava, ovšem v rozumné míře, není tolerována podnapilost - bezpečnost především.

  • příjezd do maríny (např. Sukošan, Biograd na Moru, Šibenik...) v sobotu v ranních hodinách, nejlépe mezi 8-9h
  • v odpoledních hodinách 13-15h se převezme loď, nalodíme se a naložíme zásoby, uděláme krátkou instruktáž ohledně fungování
  • pokud půjde vše bez problému, můžeme vyrazit k nejbližšímu kotvišti
  • ráno vstávání, koupání, snídaně, přejezd k dalšímu cíli
  • návrat zpět do maríny v pátek do 17h, vystěhování hlavních zavazadel, předání lodě, kontrola stavu
  • po dohodě s charterovou spol. lze na lodi přenocovat do soboty, nejpozději v 8h bychom měli být mimo palubu na cestě domů